Головна » Статті » Вигадані боги сучасності

Домовики, водяники, лісовики, мавки, русалки…

Домовики, водяники, лісовики, мавки, русалки… 

Всі чули про таких істот, як домовики, мавки чи русалки. Назви цих істот різні і вони змінюються в залежності від місцевостей та часу створення розповіді. Мало хто добре розуміється на тому, хто то такі або що воно таке. Хоча всі в один голос відносять їх до язичництва. Давайте розберемося… 

Перш за все треба виокремити деякі типи подібних істот: 
1) Мешкають в хаті, дворі, хліві, господарстві – домовики, гуркали, «хазяїни», стукачі, плетуни, лискуни, лоскотуни та інші. 
2) Мешкають в лісі – мавки, навки (лісові), русалки (лісові), лісовики, лісуни, кікімори, лєший та інші. 
3) Мешкають в полі – мавки (польові), русалки (польові), віячі, стригуни та інші. 
4) Мещкають в водоймах – русалки, водяники, гладуни, плескуни, лоскотуни та інші. 

Тобто існує величезна купа різних істот, що діляться по місцю мешкання та типу свого проявлення. Окрім того, що всі ці істоти мають детальний опис в фольклорі, вони мають інші пояснення, які можуть вважатися більш точними та першоджерельними. Давайте пройдемось по декількох, щоб усвідомити їх зміст. 

Домовик – має кілька назв, мешкає тільки в хаті, вважається суперечливою істотою, інколи виступає добрим, а інколи злим, допомагає по господарству. Виглядає як невеличка дуже волохата людиноподібна істота інколи з копитами на двох ногах та з хвостом. Більшість даних про домовика є дуже зміненими під впливом християнства. Його шанування різниться від годування та звернень (молитов) до вирощування (створення). 
Мавка – людина (частіше дівчина), яка мешкає в лісі чи полі (лузі) і є управителькою своєї місцини. Частіше за все це померлі не природною смертю молоді дівчата. Мають суперечливу вдачу від допомоги (догляд за худобою) до зводу зі світу людей. Мають чіткий зв'язок зі світом мертвих, звідки і походить їх назва. 
Русалка – друга, пізніша, назва мавок та навок. Здебільшого уявляються як мешканці (мешканки) водойм. Мають походження від давньогрецьких святкувань Розалій, що в перетвореному вигляді дійшли до слов’ян у вигляді святкувань Русалій. Святкові істоти та персонажі свята отримали назву «Русалок» і згодом перейняли існуючі образи міфологічних істот мавок та навок. 
Лісовик – аналог домовика (зовнішній вигляд майже повністю збігається), тільки з мешканням в лісі (інколи згадується його дружина лісунка). Опікується лісовими звірами і береже ліс від людей і тому частіше має негативні характеристики. Має деякі інші вираження, наприклад у вигляді чугайстера – доброго лісовика з великим зростом, або просто у вигляді діда, який допомагає заблукавшим. 
Водяник – істота, що керує водоймищами і обмежена у владі тільки водою. Здебільшого всі згадки про водяника мають християнське забарвлення і малюють його дуже схожим на християнського диявола. Він майже завжди виступає як шкідлива сила, що творить лиха людям. Часто його пов’язують з русалками та мавками, але не завжди як їх керівника чи хазяїна. 

З приведених пояснень образів видно, що всі ці істоти є здебільшого простими рудиментами, що залишились від первісних уявлень людей про будову світу. Скоріше це уявлення людей, що існували ще до формування язичницьких уявлень про богів або створені на основі забобонних понять про дуже прості природні явища. 
Сьогодні майже всі пояснення існування в язичництві всіх цих істот мають величезну домішку вигадок та перекручень. Все це пояснюється тим, що нема одностайного розуміння цих істот ні в різних місцевостях, ні в різні часи. 

Тому можна зробити наступні висновки: всі міфологічні істоти, що приписуються язичництву, мають дуже різні в розумінні образи. Здебільшого вони являють собою «побутові» пояснення незрозумілих явищ та природних законів. Деякі розповіді про згаданих істот є простими забобонами, які постійно обростають місцевими вигаданими елементами та властивостями, що не дає виокремити цільне уявлення про них як про щось загальне. Ототожнення всіх цих істот з загадками науки та надзвичайними силами (паралельні світи, екстрасенсорика, полтергейст, кулькові блискавки, телекінез і таке інше) відбулось в останні десятиліття і не мають ніяких зв’язків з історичними даними.

Категорія: Вигадані боги сучасності | Додав: Yaroved (10.02.2017) | Автор: Яровед E
Переглядів: 197 | Теги: домовик | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar