Головна » Статті » Вигадані боги сучасності

Білобог та Чорнобог - вигадана пара богів

Білобог та Чорнобог – загадкова пара

Сучасному язичнику пояснювати значення слів Білобог та Чорнобог не потрібно. Це розуміється інтуїтивно навіть не язичниками. В сучасному світі багато слів оздоблюються додатком «біло» або «чорно», зі значенням «добро» та «зло» відповідно. Але ж це в сучасному світі, а не в старому язичницькому. 
Давайте дослідимо, що саме могли нести в собі ці боги та чи існували вони в уяві наших пращурів. 

Історичні згадки 

Образ Білобога та Чорнобога реконструюється для західно-слов'янській міфології на підставі двох джерел — Чорнобога, згадуваного у балтійських слов'ян у «Слов'янській хроніці» Гельмольда (XII століття), і позначення ряду урочищ типу «Білий бог». У лужицьких сербів існували назви гір Bjely boh і Corny boh — з першим з них пов'язувалася позитивна семантика, з другим — негативна. Існує думка, що Білобог є результатом так званої «кабінетної міфології» (його ім'я з'являється в пізніх «вторинних» джерелах, з XVI століття, де він визначається як бог удачі і щастя). Тим не менш, з огляду на географічні назви, цілком можливо наявність опозиційної пари Чорнобог-Білобог. 

Пасаж, допущений в «Історії Кам'янської єпархії», XVII століття, при описі острова Рюген і «Саксонській хроніці», XVI століття, дав привід до ототожнення Святовита-Вітольда і Білобога. 

Топоніми (географічні назви) 

Назва Білобог засвідчена в топоніміці України (с. Білобожниця на Тернопільщині), Білогорща (Львівщина), Лужиці (гора Білбог), Польщі (с. Бялобоже), Росії (урочище Бєлиє Боги). 
З Білобогом пов'язані Білі кирниці на хребті Варатики, що між Рутурами і Марківкою, Білий потік у Марківці та інші урочища на Коломийщині. 
Непрямим доказом існування антагоністичної пари Білобог — Чорнобог є також існування у м. Канів (нині Черкаської обл.) наступних топонімів: гір Божиця і Чортиця, розділених течією річечки Дунаєць. 
Але… До топонімів теж слід мати дуже поміркований підхід, бо згадувані назви топонімів не можуть датуватися або мають свій початок в не раніше 14 століття. Тобто ці назви могли утворитися виключно в часи так званого двовір’я та бути запозиченими напряму з християнства. 

Кольоровий поділ та їх значення 

Зараз всі звикли, що білий колір є кольором чистоти, добра, вищих якостей. Також і чорний колір є кольором зла, смерті, занепаду та всього поганого. 
Але колись, сприйняття кольорів було зовсім іншим, більш відповідним природним явищам та процесам. 
Наприклад, білий колір не завжди сприймався як щось чисте та гарне, а тим більш святе. Красота завжди розумілась в червоному кольорі. Чистота асоціювалась з прозорістю відповідно з водою. Також з білим кольором ототожнювалась смерть та втрата крові. Згадайте «побілів неначе смерть», «білена», «білий холод смерті» і це не дивно, бо найчастіше смерть приходила в вигляді холоду та морозу. 
Натомість чорний колір не сприймався чимось поганим. Чорний був кольором родючої Матінки-землі, кольором домашнього вогнища, кольором праці. 
А от кольором смерті та зла частіше вважався жовтий колір. 

Висновки: 
Білобог та Чорнобог мають історичні корені (згадування подібних слів) саме в західних слов’ян. Східні слов’яни і звичайно племена на теренах сучасної України, не мають ніяких історичних джерел існування в них Білобога та Чорнобога. 
Топонімічні назви в Україні не є доказом існування цих богів в язичницькі часи. 
Кольорові асоціації язичників не відповідають сучасному сприйняттю білого та чорного кольору, що спростовує існування подібних богів з відповідними функціями. 
Є версія, що образи Білобога та Чорнобога є «кабінетними» вигадками дослідників.

Категорія: Вигадані боги сучасності | Додав: Yaroved (14.01.2017) | Автор: Яровед E
Переглядів: 156 | Теги: Бог, Білобог, Чорнобог, Чернобог, Белобог, боги | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar