Головна » Статті » Про Богів язичництва

Хорс - невідомий бог, якого не пам'ятають

Хорс

Хорс — божество давньоруського язичницького пантеону. Його ідол стояв у Києві біля палацу князя Володимира. На сьогодні образ Хорса настільки перекручений та має багато протилежних пояснень, що віднайти справжнє майже неможливо. 

Літописи про Хорса
У «Повісті врем'яних літ» у списку серед 6 богів, яких Володимир велів встановити, істукан Хорса згадується другим після Перуна. 

Автор «Слова о полку Ігоревім» пише, що Всеслав Полоцький, перетворившись у вовка, перебігав дорогу великому Хорсові. "Всеслав князь людем судяше, князем гради рядяше, а сам в ніч вовком рыскаше; з Києва дорискаше до кур Тмутороканя, великому Хорсови вовком путь прерыскаше". 

Сучасні дослідники не можуть дійти згоди щодо походження слова "Хорс", а також щодо його приналежності. Дехто виводить Хорса навіть з іудейської Хазарії як бога "жидівського". Хтось тягне за вуха версію про сколотів (скіфів). Однак така "незрозумілість" завжди існує там, де хочуть видати бажане за дійсне. 

Згідно з найбільш поширеною версією, ім'я Хорса походить з іранських мов — сер. авест. hvarə xšaētəm, пехл. xvaršêt, перс. xuršēt «світить сонце», осет. хур «сонце». На думку Макса Фасмера, дана етимологія «не позбавлена фонетичних труднощів». 
Деякі сучасні дослідники пропонують виключно слов'янську етимологію, але так її і не наводять та навіть не надають доказів на її існування.

Висновки:
Походження та існування бога Хорса в слов'ян до пантеону Володимира не доведене ніким. 
В топоніміці (назвах географічних об'єктів) Хорс не згадується на всій території слов'ян. 
Хоча в християнських літописах Хорс фігурує постійно. 
Хорс - є одним з найшановніших богів (другий після Перуна) в пантеоні Володимира. 
Хорс - є начебто сонячним богом або богом сонячного світла, що виходить тільки з однієї версії етимологічного дослідження ім'я.

Категорія: Про Богів язичництва | Додав: Yaroved (14.01.2017) | Автор: Яровед E
Переглядів: 61 | Теги: Хорос, Бог, Хорс | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar