Головна » 2017 » Июнь » 29 » Вкрадена пазуха чи російський косоворот
07:26
Вкрадена пазуха чи російський косоворот

Останнім часом точаться суперечки щодо традицій і здебільшого вони стосуються спадку наших пращурів, який виражений в одязі.

Сорочка з середнього поднипров'я

Тобто найбільші суперечки починаються навколо національного одягу. Звичайно, найяскравішим прикладом національного одягу вважається вишиванка. Українській вишиванці протиставляється російський косоворіт. Тобто саме на тлі різниці між вишиванкою та косоворіткою доводиться різниця між українським та російським народом.

З цього приводу я вирішив провести дослідження і от що мене вразило: 

  1. класичний косоворіт в Україні зустрічався набагато частіше ніж в Московії.
  2. український косоворіт має більш складну конструкцію ніж московський.
  3. український косоворіт більш оздоблений вишивкою.
  4. український косоворіт має більше різновидів, ніж московський.

Найголовніше те, що в музеях стародавнього українського вбрання, колекції сорочок певних районів України взагалі не мають інших зразків та експонатів окрім косоворотів. Тобто там використовували виключно сорочки з косим (зміщеним вбік) розрізом. 

Зміщений набік розріз зумовлений тим, що в давньому одязі не було кишень взагалі. Класти речі було нікуди і відомий вираз "ТРИМАТИ ЗА ПАЗУХОЮ" - це покласти річ саме в клапан бокового розрізу сорочки, який утворювався при пошитті сорочки з боковим розрізом. Також треба розуміти, що в давнину не було ґудзиків і використовувались зав'язки. які набагато зручніше зав'язувати збоку, а не під підборіддям.

Існує думка, що боковий розріз з'явився в християнські часи і зумовлений носінням хреста на шиї і, щоб він не випадав при згинанні, розріз було зміщено. Насправді традиція носити обереги та "особливі" речі на шиях з'явились набагато раніше приходу до нас християнства і ця версія якщо і має місце, то ніяк не має стосунку до християн.

Більш того, такий самий комір та розріз збоку інколи використовувався навіть в українських жіночих сорочках

   

Поширення чоловічої сорочки з боковим розрізом охоплювало майже всю Україну.

Приклади чоловічих сорочок Волинського Полісся початку 20 століття.

  

Приклади давніх чоловічих сорочок з Гуцульщини

 

 

Приклад сорочки з Житомирського Полісся кінця 19 століття та Нижнього Подніпров'я 

 

 

Приклади чоловічих сорочок з Полтавщини кінця 19 - початку 20 століття

  

 

 

Приклади чоловічих сорочок з середнього Подніпров'я різних часів

  

 

Приклади чоловічих сорочок Слобожанщини, Поділля, Чернігівщини

 

Роздивляючись ці зразки сорочок з вишивкою, стає зрозуміло, що зміщений розріз сорочки не просто зустрічався на теренах України, а був дуже поширений і мав навіть свої місцеві особливості. Дехто може заперечити і сказати, що це українці перейняли такий елемент в московитів. Але тоді нехай пояснять, яким чином перейнята копія стала набагато складніша за оригінал?

Ось вам для прикладу "вишукана" косоворітка з московії

Як ми можемо бачити, вишивка на цій сорочці не може навіть рівнятися до вишуканості сорочок українських. До того ж дуже цікавим фактом є те, що вам ніхто і ніколи не покаже "російську" косоворітку давнішу за 19 століття. І не тому, що їх не було. Якраз таки вони були, але ніякої вишивки навколо розрізів вони не мали. Все, чим апелює московія - це українські сорочки з територій, що були заселені етнічними українцями, а також одяг примусових переселенців з території України на Урал та Сибір. Допоки переселень не було - не було в московії ніякої "власної" вишивки. 

Але не слід забувати, що Україна має відому вишиванку, в якої розріз розташований посередині. Така сорочка звалася в певний період "чумачкою" і використовувалась не рідше за згаданий косоворіт. 

Тому можна вважати, що і звична вишиванка і "косоворіт" - це саме український спадок і до московії він прийшов з наших земель. А московія власного національного одягу взагалі не має, бо давній одяг племен угро-фінів вони забули, а новий вкрали в нас.

 

Категорія: Новини | Переглядів: 212 | Додав: Yaroved | Теги: історія, одяг, косоворот, вишиванка, косоворіт | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar