Головна » 2017 » Январь » 29 » Вишивка та її витоки з Сіверщини
17:12
Вишивка та її витоки з Сіверщини

В нашій спільноті в ВКонтакті https://vk.com/paganche було розміщене опитування про належність вишивок з фото https://vk.com/wall-95930122_10656. Там були викладені фото Єгипетських вишивок 12-15 століття. Дивись фото:

Так, більшості невідомо, що окрім України існує старовинний звичай прикрашати свою одежину вишивкою. І Україна далеко не єдина в цій царині. Виявляється, що в Єгипті в 12-15 століттях була дуже розвинена вишивка шовком по льону, що ми й бачимо.
Зі всіма описами щодо зображених вишивок можна ознайомитися тут http://jameelcentre.ashmolean.org/collection/7/1252/1... Це сайт музею, де вони зберігаються. Але раджу заздалегідь зробити налаштування свого браузера на автоматичний переклад з англійської. 

Хоча я починав цю розмову не для того, щоб знайомити вас з археологією Єгипту. Мене більш цікавить сама традиція прикрашання тканини вишивкою та орнаментами. 
Сама по собі вишивка є простим пронизуванням тканини нитками, що не були застосовані прі ткацтві. Тобто навіть зашивання дірок на штанях є своєрідною вишивкою. Але таке "прикрашання" нікому не цікаво і не відображає культурних надбань народу. 

Прикрашання вишивкою та створення вишиванок починається тоді, коли культура народу містить в собі систему знаків та символів, які завдяки вишивці переносяться на тканину та використовуються в різних випадках. Іншими словами, вишивка існує тільки тоді, коли існує система розробки малюнку вишивки. І тут ми загостримо свою увагу.

Авторство вишивки можна надати тому народу чи місцевості, яка є власником найдавнішого артефакта з використанням складних (умисно створених за існуючою системою) візерунків. В світі найперший та найголовніший елемент будь-якого орнаменту вважається меандр. Навіть на згаданих вишивках Єгипту є елементи з меандром. З визначенням терміну МЕАНДР можна ознайомитись тут https://uk.wikipedia.org/wiki/Меандр_(орнамент).
От хто має найдавніший меандр, той і може вважатися найпершим в царині вишивки в світі.

А тепер увага:
Найстарішим артефактом в світі, що містить малюнок з меандром, є вироби з археологічних досліджень близ села Мізин Коропського району Чернігівської області. Про стоянку та знахідки коротенько можна прочитати тут https://uk.wikipedia.org/wiki/Мізинська_стоянка .
Виявляється, що на Сіверщині ще 20 000 років тому!!!! існувала традиція прикрашання предметів меандровими орнаментами. Це, шановні мої, не просто дуже давно, це палеоліт. Давніше за ці вироби людство нічого не бачило.

Тобто виходить, що саме земля Сіверщини може по праву зватися Батьківщиною вишивки та орнаментного зображення. Тому не впадайте в відчай, коли вам скажуть, що українська найдавніша вишиванка, що збереглася, відноситься до 17 століття. В нас є історичні джерела куди давніші за все, що є в світі.

На фото:


1 - Браслет з Мізинської стоянки з меандровим малюнком, що зроблений по кістці мамонта, яка в свою чергу була вирівняна невідомим способом. Датується не менше 20 000 років тому. 
Орнамент браслету має п’ять зон, три з яких виконано «меандром», а дві — зигзагами. Усього в зонах 30 меандрів, кожний з них складається з 12 ліній. Усього таких ліній 360. Є міркування, що це і є найдавніший календар. 


2 - Браслет та "кастаньєти" з Мізина. Кастаньєти є найдавнішим в світі знайденим музичним інструментом. Але, він також як і браслет, має меандровий орнамент.


3 - фото браслета з Мізина з наукової археологічної праці.


4 - графічне зображення орнаменту браслету та "кастаньєт" Мізина.


5 - музей в Мізині поблизу місця проведення розкопок.

Категорія: Новини | Переглядів: 185 | Додав: Yaroved | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar