Головна » 2017 » Февраль » 1 » СВОЛОК - міцність та основа хати
17:26
СВОЛОК - міцність та основа хати

Як ви гадаєте, який елемент конструкції хати вважався найголовнішим, що забезпечував міцність конструкції та тримав на собі всі навантаження?

Коли людина заходила в хату, то вона перш за все бачила вздовж всього приміщення під стелею велику прямокутну балку, що звалася - СВОЛОК.

Сво́лок (або Бальок) — головна балка, під стелею у дерев'яній споруді, в старій українській хаті, яка звичайно розміщувалася по поздовжній осі (поперечні сволоки в Карпатах називають образниками). Сволок виготовляли з товстого стовбура дуба або липи, який обтесували, надаючи йому прямокутної або квадратної форми. У деяких регіонах існував звичай переносити міцний сволок зі старої хати до нової. 

У більшості районів України сволок у поперечному перетині був прямокутний. Іноді робилося два або й три сволоки. У західних, особливо гірських районах сволок покривали геометричним різьбленням. У інших районах сволок прикрашали візерунками рослинного характеру. 

Сволок завжди символізував міцність оселі, багатство, родючість. На сволоку, як правило, вирізьблювали дату спорудження хати, ім'я і рік народження її господаря, добрі побажання родині, іноді записували важливу подію з життя сім'ї чи навіть суспільства. На нього клали дрібні речі — клубки ниток, веретена, книжки, квіти, а також хліб.

За народними повір’ями, коли снилося, що в хаті сволок відсутній або тріснув, то це віщувало хворобу або смерть. І навпаки, на довге життя і добре здоров’я піднімали куми до сволока немовля, висвячуючи його.

Зведення сволока було дуже урочистим моментом, бо без нього ха­та не господарна; підіймати його треба було легко й уважно, щоб ним не вдарити, бо тоді в господаря буде часто боліти голова; витягання сволока відзначалося як певна обрядодія — сволокі́вщина.
Сволок відіграє велику роль у всіх святечних обрядах, що відбуваються в ха­ті, бо, за М. Грушевським, «поріг, що відмежовує житло родини від чужих, неприязних сил, і сволок, що держить над нею захист», — це символи родинного життя; тому на Страсті поспішають освятити сволок свяченою свічкою, на Святвечір кидають ложку куті до сволока і дивляться, скільки зерен на ньому залишається (судять тоді про майбутній урожай); 
На весіллі дружко на сволоці записує дарун­ки, які отримали молоді; має риту­альне значення — об нього злегка б’ють короваєм на щастя, а також доторкають до нього дитину, щоб добре росла; випалюють або вистругують на сволоці також хреста (у Панаса Мирного: «Устругали того хреста, дали випити»). 

На фото:


1 - Свалок у старій лемківській хаті (1681), з малюнком «Квітка Життя» або «Громовий знак».


2 - Свалок. Полтавський краєзнавчий музей.

 


Розміщення сволока в українській хаті під стелею:


3 - без проміжку між сволоком та стелею


4 - з проміжком між сволоком і стелею

 


5 - білені сволоки

Категорія: Новини | Переглядів: 135 | Додав: Yaroved | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar