Головна » 2017 » Февраль » 11 » Різниця між требою та жертвою
12:19
Різниця між требою та жертвою

Різниця між требою та жертвою 

Чомусь більшість язичників не дуже відрізняють требу, яку вони приносять на капище чи на обряд і жертву, яка дається богам. Требу звуть жертвою чи пожертвуванням, а жертву звуть требою. В цьому питанні давно треба розставити всі крапки над «і». 

Треба – це те, що приноситься на обряд чи капище в якості елементу дійства, або в якості подарунка богам, або в якості «звітного» елементу. Тобто треба виконує роль інструменту та елементу обряду. Здебільшого треба слугує для своєрідної звітності перед богами та самим собою про гідність життя та готовність продовжувати свій життєвий шлях згідно завітам пращурів. Інколи треба просто залишається на потрібному місці, або спалюється на вогнищі (кидається чи виливається в вогонь). Але треба чи її частина у вигляді їжі інколи ділиться поміж учасників обрядової дії і вживається в спільній трапезі – братчині. 

В українській мові є відповідне слово «треба», що позначає необхідність чогось. Тобто якщо без чогось неможливо обійтись, то про це кажуть, що воно «треба». Саме ця характеристика і є яскравим поясненням сутності треби, без якої обрядова дія не може бути повноцінною. 

Жертва (пожертва) – це те, що віддається богам, стихіям, природі чи явищу, натомість чого отримується бажане. Тобто це своєрідна плата за отримання чогось від богів та природи. Найважливішим елементом жертви є те, що вона не може бути менш значуща ніж те, що очікується отримати. 
Причому жертва дається індивідуально і зовсім не обов’язково на капищі чи під час обряду. Навіть скоріше жертва вимагає відсутності свідків цього процесу і виконується особисто людиною в самотності. Інколи навіть жертва чи пожертва віддається не якось особисто чи урочисто, а просто в якості рішення або відмови від чогось. 
Наприклад, людина в якості жертви сама собі вирішує більше ніколи не братися за зброю і натомість бажає отримати натхнення в творчості. Або людина каже, що частину свого життя, тобто кожну неділю вона буде приходити на капище та доглядати за ним, а натомість хоче отримати здоров’я для своєї дитини. 
Головною умовою подібних пожертв є те, що в разі відмови виконувати зазначену умову (як в прикладі: не братися за зброю, доглядати за капищем), не тільки людина позбавляється отриманого бажання (як в прикладі: натхнення в творчості, здоров’я дитини), але й отримує покарання. Інколи покарання зводить нанівець всі попередні надбання людини, що стали можливими завдяки отриманому. 

Тобто можна зробити висновок, що: 
Треба – це обов’язковий елемент обрядового дійства. 
Жертва (пожертва) – це плата за отримане чи виконане бажання.

Категорія: Новини | Переглядів: 63 | Додав: Yaroved | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar