Головна » 2017 » Февраль » 1 » Призьба. Чому археологи стверджують, що наші пращури жили в напівземлянках
10:48
Призьба. Чому археологи стверджують, що наші пращури жили в напівземлянках
Чому археологи стверджують, що наші пращури жили в напівземлянках

Всім відомо, що начебто наші пращури жили в напівземлянках і їх архитектура не дуже відрізнялася від дикунських печер. Але більш детальне дослідження одночасно стверджує про існування в часи середньовіччя двоповерхових будинків в Києві, Чернігові, Новгород-Сіверському, Любечі і більшості відомих на той час поселень. 

Як таке може статися?
Одним з пояснень може слугувати маловідомий загалу елемент будівництва хат, що має назву - призьба.
Ось що написано в офіційних джерелах щодо цього елементу хати.
Призьба — спорудження вздовж зовнішніх стін по периметру хати (будівлі), служить для запобігання споруди від промерзання взимку і для захисту від опадів. В бідних хатах могла бути виконана як простий земляний насип, в поліпшеному варіанті як цегляна або кам'яна.

Але певно, що сучасні дослідники ніколи не були в справжній українській хаті і навряд бачили справжню призьбу.

Насправді призьба являла собою одночасно фундамент, цоколь, каркас, гідроізоляцію та прихатній парапет. Тобто призьба могла мати висоту біля метра і ширину від хати до 80 см (ширина призьби не перевищувала виступ стріхи від стіни).

Найчастіше призьбу робили наступним чином:
- по периметру хати на відстані від стіни робився невисокий щільний тин,
- в проміжок між стіною хати та тином насипався грунт або набивався глей з найближчого водоймища, або суміш землі та глини,
- верхній шар призьби робився з землі (дерновий шар пластами вкладався поверх засипки).

Але це ще не все. Підлога в хатах не мала дощок. Сама хата будувалася просто на землі і тільки кути хати мали під собою кам'яні основи, а подекуди їх замінювали прості купи обпеченої глини.

А тепер уявіть, що з такою хатою відбувалось протягом 100 чи 200 років. Її стіни просто поволі заглиблювались в землю під дією власної ваги. Тому при археологічних розкопках утворюється оманлива картина, що будівля являє собою напівземлянку. 
Подібні "сівши" хати ще якихось 30-35 років тому можна було зустріти майже в кожному селі України. Але це ще не значить, що вони під час будівництва були на половину землянками. 
Наши пращури будували свої житла куди краще і були куди розумніше сучасних "дослідників" спадщини. 
 
Категорія: Новини | Переглядів: 167 | Додав: Yaroved | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar