Головна » 2017 » Июнь » 5 » КУПАЛО - основи свята
07:58
КУПАЛО - основи свята

Що треба знати про Купало

(пам’ятка язичнику)

Всі язичники дуже шанують свято, яке носить назву – Купало. Але мало хто знається на справжніх атрибутах, елементах, назвах та термінах цього особливого дійства, яке розвертається навколо цього святкування.

Щоб кожен язичник знав справжні історичні елементи та відрізняв їх від вигаданих сучасних недолугих театральних дійств, наведемо головні моменти святкування Купало.

 

Назви та терміни:

 1. Свято має назву – «Купало», але подекуди в Україні зустрічається назва «Купайло» або «Купайла» («Купайлиця»). Саме ця додаткова літера «й» є доказом зв’язку цього свята з зануренням в воду. Зустрічаються інші назви: Ярилин день, Крес, Сонцекрес, Колосок.

Твердження про походження слова «Купало» від імені якогось бога – цілковита маячня. Також слово «Купало» ніколи не було пов’язано ні з яким «куполом». Назва «Купало» походить від звичаю омиватися та купатися в воді під час свята, що є символічним очищенням людини. Також стрибки через вогнище є додатковим «купанням» людини в полум’ї, що також символізує омивання вогнем.

 1. Під час святкування спалюється одне чи два опудала, які мають назви «Ярило» або «Купало» та «Марена» (інколи «Мара» чи «Марина»). Ніяких інших назв цих опудал ніколи не існувало.

 

Проведення свята:

 

 1. Послідовність святкування:
  • пообідні збори дівчат та хлопців в окремих місцях поселення,
  • підготовчі роботи до свята (складання хлопцями вогнища, плетіння дівчатами вінків, оздоблення Ярили (Купали) та Марени),
  • збори в одному місці біля водойми,
  • ігри, веселощі, співи, танці, залицяння хлопців до дівчат,
  • з настанням темноти підпалювання вогнища та стрибання через нього,
  • скочування вогняного колеса з гори у воду,
  • спалення (або потоплення) Ярили та Марени,
  • спускання дівочих вінків на воду,
  • виловлювання вінків хлопцями та пошуки власниць вінків,
  • продовження святкування з пригощаннями, музикою, танцями, поділ молоді по парах,
  • зустріч світанку.

В пізніші часи свято скорочувалось і опівночі всі розходились по домівках.

 1. Свято відбувається не в сам день сонцестояння, а пізніше. Зазвичай тільки на 3 день після сонцестояння проводять святкування Купало (в 2017 році це припадає на 24 червня). Історичні дані говорять про святкування Купало протягом тижня після найкоротшої ночі року.
 2. Час доби, коли відбувається святкування – це вечір та сутінки і свято більше стосується не дня, а ночі, яку роблять «ще коротшою» завдяки незгасимим вогням свята. Головні дійства свята пов’язані з вогнем та водою і відбуваються в темний час.
 3. Місце святкування зовсім не обов’язково вимагає капища чи святилища. Навпаки, це свято частіше відбувалось подалі від поселень та городищ на берегах річок та водойм. Місце обиралось пусте (галявина), без лісу і дерев. Головна умова обрання місця – наявність схилу (бажано в сторону водойми).
 4. Для святкування Купало зовсім не потрібний жрець або волхв. Це свято робиться, проводиться та до нього залучаються всі охочі. Головного керманича та керівника свята ніколи не існувало. Не існує жодної історичної згадки про особливі Купальські обряди на святилищах чи капищах.
 5. Опудала виконувались в різний спосіб. Зазвичай не існувало людиноподібного опудала, а це була звичайна гілка дерева (для Ярили – верба, для Марени – чорноклен) з додатковим прикрашанням квітами та травами, що прив’язувались стрічками. Хоча виконання опудала в різних регіонах мали свої особливості: від намиста до одягу.
 6. Опудала Ярили та Марени не обов’язково спалюються, а інколи могли топитися в воді. Зазвичай Ярилу (Купалу) спалювали, а Марену топили. Хоча існували звичаї тільки топити обох. Але в будь-якому випадку щонайменше одне опудало топилося в воді.
 7. Головними елементами свята є: вінок на голові як в дівчат так і в хлопців, опудала Ярили (Купала) та Марени, велике вогнище.
 8. «Пускання» вінку по воді відбувалось після спалення чи потоплення Марени.
 9. Дівочі вінки хлопці завжди намагалися виловити з води, а потім відшукували його власницю. Хоча найчастіше про це пари домовлялись заздалегідь. Дівчата свої вінки часто зберігали на горищах, а травам з вінку приписували особливі цілющі сили.
 10. Зв'язок цвіту папороті та свята Купала досі ніким не доведений та не спростований. Нема історичних доказів, що вірування в особливе цвітіння папороті має якийсь стосунок до цього свята. Художнє поєднання цього свята та цвіту папороті зробив відомий письменник Гоголь. До нього ніяких одночасних згадок папороті і Купало не існувало.

 

Знаючи головні особливості святкування Купало кожен може провести його в своєму селищі, а не їхати хто-знає куди заради «справжнього свята». Ніякі жерці та волхви не здатні зробити свято краще за вас самих. Це свято не потребує особливих знань чи якихось посвят на його проведення.

Не існує правильного чи не правильного святкування.

Будьте веселими та щирими – це головна запорука найкращого свята. І якщо ви зробите щось «не так» але залишитесь веселими, то це «не так» буде вашим особистим звичаєм та особливістю, а не помилкою.

Головна мета свята – очищення себе та отримання сил від природи, що буяє в цей час. Головний зміст свята – поєднання чоловічого з жіночим.

Тож святкуйте і не нудьгуйте!

Категорія: Новини | Переглядів: 157 | Додав: Yaroved | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar